Sokowirówka a wyciskarka – czyli od czego zacząć – poradnik zakupowy

Nie oszukujmy się, że soki zapakowane w karton będą dla nas lepsze i zdrowsze niż soki przyrządzone z naturalnych, świeżych owoców czy warzyw. Dzisiejszy rynek nie jednokrotnie podtyka nam hasła: „Nie zawiera środków konserwujących, ani sztucznych barwników”.

kategorie

Informacja o autorze

Autorem tego poradnika jest sklep: ELECTRO.pl

Wystarczy jednak odwrócić karton aby mniejszą czcionką móc przeczytać, że prawie wszystkie z nich to koncentraty rozcieńczone z wodą, często z dodatkowymi barwnikami, cukrem i prawie zawsze z dodatkiem konserwantów. Większość napojów sprzedawanych na naszym rynku produkuje się z koncentratu owocowego, pozbawionego aromatu, miąższu i cennych wartości. Podczas procesu produkcji takiego soku, koncentrat rozcieńczany jest wodą, poprawiony barwnikami, sztucznymi aromatami i witaminami, całość pasteryzowana jest w bardzo wysokiej temperaturze. Otrzymujemy więc zamiast zdrowego napoju - niezbyt zachęcającą mieszankę chemiczną.

Przygotowując samemu soki naturalne nie narażamy ich na jakiekolwiek procesy grożące utratą wartości.
Soki z owoców dają nam niesamowitą dawkę witamin i minerałów, oczyszczają organizm, wspomagają trawienie, obniżają nadwagę, ale również zapewniają odpowiednią dawkę energii i witalności na cały dzień. Wpływają na koloryt skóry i wzmacniają włosy. Podnoszą odporność, działają antynowotworowo, a także chronią układ krwionośny. Co więcej, mogą też zmniejszyć jakże ogromny apetyt na słodycze ;)

… Jak zaopatrzyć się w dobrą sokowirówkę lub wyciskarkę?
Grunt to zdecydowanie! Dobrze jest wiedzieć do czego chcemy używać tego sprzętu. Czy potrzebujemy wyciskarki, którą będziemy wyciskać soki z cytrusów, czy zależy nam na sokowirówce, dzięki której sporządzimy sok z przeróżnych składników. Nie są to urządzenia drogie ani skomplikowane, jednakże, nie oznacza to, że można kupić pierwszy lepszy model. Zapoznanie się z poniższymi radami z pewnością pomoże Ci w doborze odpowiedniego dla Ciebie sprzętu.

Sokowirówki

Dobry silnik jest podstawą, nie tylko zdrowia ;)
Najważniejsza jest moc. Waha się ona od 150W do 700W w zależności od producenta. Im słabszy silnik, tym mniejsza wydajność jego pracy. Aby nie doprowadzić do przegrzania się silnika będzie trzeba robić dość częste przerwy. Najlepiej sprawdza się silnik o minimalnej mocy 300 W i 10 000 obrotów na minutę. Dodatkową i przydatną funkcją jest stabilizator obrotów, aby maszyna idealnie radziła sobie z różnej wielkości kawałkami.

Tarcze tnące:

Mają one zazwyczaj dwie prędkości obrotów:
  • Szybsze najlepiej sprawdzające się przy twardych owocach i warzywach, np. marchewkach czy niektórych odmianach jabłek.
  • Wolniejsze wyciskają soki z owoców miękkich nawet do ostatniej kropli

Tarcze jak i filtry powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, zapobiegnie to zerdzewieniu tych części, podczas częstego mycia.
Sito:
Ważnym elementem dobrej sokowirówki jest wysokiej jakości sito o dobrej przepuszczalności. Te z tańszych sokowirówek są zazwyczaj plastikowe z metalową płytką o małych ostrzach. Wyciskają one nie tylko mniej soku, są mało efektywne ale mają też tendencję do zapychania się co zobowiązuje do czyszczenia w trakcie pracy. Kolejnym atutem może być duży otwór na przerabiane składniki, zaoszczędzimy czasu jeśli nie będziemy musieli kroić owoców przed wrzuceniem ich do maszyny.
Pojemnik na odpady:
Jego pojemność to zazwyczaj od 0,5 do 3 litrów. To jaka jest najlepsza dla Ciebie zależy tylko i wyłącznie od tego jak często chcesz go opróżniać. Nie muszę chyba jednak podkreślać, że im rzadziej tym wygodniej :)

Wyciskarki do cytrusów:


Służą one do wyciskania soku z owoców cytrusowych. Są urządzeniami wolnoobrotowymi, które do uzyskania napoju wykorzystują siłę miażdżenia. Nie uzyskamy jednak tak klarownego soku jak w przypadku sokowirówek, a wzbogacony w enzymy, witaminy i składniki odżywcze napój z kawałkami miąższu. Wyciskarki wytwarzają mniejszą ilość piany, co za tym idzie minimalne napowietrzenie soku dające dłuższą przydatność do spożycia niż w przypadku sokowirówek. Wyciskarki są bardziej ciche i ekonomiczne. Posiadają one szereg dodatkowych funkcji takich jak możliwość homogenizacji pozwalającej przygotować np. musy, sorbety, desery, lody i wiele innych potraw. Wyciskarki soków nadają się także do mielenia innych surowców: ziół, nasion, zbóż, a nawet kawy. Niektóre z nich są nawet przystosowane do roboty domowego makaronu o przeróżnych kształtach.

Decydując się na zakup sokowirówki czy wyciskarki warto zwrócić uwagę na wykończenie. Nóżki antypoślizgowe na pewno ułatwią naszą pracę powstrzymując maszynę od ślizgania się po powierzchni kuchennego blatu.

Dostępne na polskim rynku sokowirówki czy wyciskarki różnią się miedzy sobą wieloma czynnikami. Począwszy od ceny, jakości, wytrzymałości, rodzaju użytych części, skończywszy na wyglądzie.
Nasza oferta umożliwia Państwu szeroki wybór wysokiej jakości sprzętu, a w pełni kompetentni konsultanci pomogą dobrać odpowiedni dla Państwa oczekiwań towar.

Dopiero gdy zaczniecie pić Państwo samodzielnie przyrządzone soki, doświadczycie Państwo ile naprawdę jesteście w stanie wycisnąć… I z owocu i z życia!

Pozdrawiamy, ELECTRO.pl
Wszystkie poradniki