Jak używać perfum

Pochodzenie słowa perfumy
Słowo perfumy pochodzi od łacińskiego terminu per fumum w dosłownym tłumaczeniu "przez dym". W przeszłości polewano ołtarze pięknie pachnącymi aromatycznymi żywicami i ziołami, co miało dodawać Bogom wonności. Dziś sprawiają, że to my czujemy się Bogami, wpływaja na nasze samopoczucie, stwarzaja aurę namiętności, czasem pożądania, budzą w nas najskrytrze pragnienia, emocje, potrafią podkreślić osobowość. Nic dziwnego, iż w dzisiejszych czasach stały się symbolem luksusu, na który możemy sobie pozwolić.

kategorie

Informacja o autorze

Autorem tego poradnika jest sklep: PerfumeStore.pl

O zapachachZapach towarzyszy nam każdego dnia, wdychając powietrze nosem nasze receptory są w stanie wykryć nawet najmniejsze drobiny substancji zapachowych. Zapach przekazywany jest do mózgu oraz poddawany interpretacji. Z tego względu wpływa on na nasze samopoczucie. Zapach jest bardzo indywidualnym odczuciem, z tego względu nie da się dokładnie go opisać, każdy z nas w innym, mniejszym lub większym, stopniu odczuwa dany zapach, ma inne skojarzenia i preferencje. Nie istnieje zapach idealny, który podoba się każdemu i który można polecić wszystkim. Oczywiście są pewne zapachy bardziej lub mniej preferowane. Ta „niezależność zapachu” sprawia, że jest on czymś wyjątkowym, owianym tajemniczością. Człowiek nauczył się wyodrębniać zapachy, łączyć je w kompozycje, dopasowując do preferencji ludzi zamknął w małe flakoniki i w ten oto sposób powstały dzisiejsze perfumy.

Zapachy kosmetyków zostały podzielone na grupy takie jak kwiatowe, cytrusowe czy paprociowe. Jest ich więcej, niektóre typowo używane do tworzenia zapachów wyłącznie dla danej płci. Rzadko bardzo zapachy z jednej grupy tworzą pełną kompozycję perfum, zazwyczaj jest to połączenie kilku grup zapachowych.

Zapach perfum tworzą tzw. nuty: nuta głowy (górna), nuta serca (środkowa), nuta głębi (końcowa). Producenci tworzą perfumy tak aby zapach trwał przez długi czas a jego kompozycja uwalniała się stopniowo. W pierwszej chwili po nałożeniu perfum na ciało wyczuwamy najlżejszą z nut - nutę głowy, ma za zadanie zainteresować, pobudzić zmysły, następnie po kilki – kilkunastu minutach uwalniają się substancję składające się na nutę serca, wyłaniają się one pod wpływem temperatury naszego ciała. Ostatecznie po około godzinie lub nieco dłuższym czasie uwalnia się ostatnia z nut, nuta głębi, która towarzyszy już do końca trwania zapachu. Nuty niczym muzyczne utwory składane są w akordy, które dopiero tworzą odpowiednią kompozycję. Dobrze stworzona kompozycja zapachu prowadzi nas przez temat zapachu, kluczowym jest aby poszczególne nuty tworzyły zgraną harmonię. Tworzenie perfum, ich kompozycji to prawdziwa sztuka rozwijana przez setki lat. Dotyczy to oczywiście markowych, dobrych produktów, które powstają z pasją i zaangażowaniem, a nie tanich pseudo kompozycji zasypującej rynek masową produkcją, stawiającą na ilość, a nie jakość. Kompozycje zapachowe budują perfumiarze, są to osoby, które mają ogromną wrażliwość zapachową, a do tego są wybitnie uzdolnieni.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, tak też jest z zapachem, w końcu wyparuje i ulotni się z naszego ciała, nie musi jednak tak być. Producenci markowych perfum tworząc zapach szczególną uwagę zwracaj na jego trwałość. Dlatego też używając oryginalnych markowych perfum możemy być pewni, że zapach utrzyma się na naszym ciele przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Kolejnym elementem świadczącym o oryginalności markowych perfum jest to, iż wystarczy niewielka ich ilość, aby zapach był wyczuwalny. Musimy pamiętać, że ludzkie ciało w różnym stopniu przyjmuje perfumy i jeśli zapach podoba nam się na naszej skórze to wcale nie oznacza, że gdy powąchamy inną osobę używającą tych samych perfum, to będzie ten sam zapach. Dlatego musimy sami pod siebie dobierać perfumy tak aby dobrze się komponowały z naszą skórą. Do tego trzeba odrobiny cierpliwości, gdyż człowiek nie jest w stanie zapamiętać więcej niż cztery do pięciu zapachów w tym samym czasie. Bieganie po perfumerii i wąchanie naraz dwudziestu zapachów nie ma sensu.

Jak używać perfum?Przede wszystkim z głową i umiarem. Nadmiar może spowodować niepożądany efekt a w skrajnych przypadkach nawet podrażnienia. Zawsze starajmy się aplikować perfumy tam gdzie wydobędzie się ich cały bukiet. Są to miejsca szczególne na naszym ciele, które wyróżnia większe ciepło tj. zgięcia łokci, nadgarstków, pachy, szyja czy okolice między piersiami. Zapach to nasza wizytówka, towarzyszy nam o każdej porze. Pamiętaj aby w dzień używać zapachów mniej intensywnych, delikatniejszych podkreślających subtelność. Na wieczór lepiej będzie użyć bardziej intensywnych zapachów podkreślających temperament. Aby uzyskać delikatność mocnych zapachów można zastosować specjalny sposób ich aplikacji, wystarczy rozpylić perfumy przed sobą i przejść przez stworzoną w ten sposób mgiełkę. Nie staraj się łączyć różnych zapachów jednocześnie, nie wyjdzie to na dobre. Jeśli chcesz użyć kilku produktów zapachowych najlepiej, jak będą one wszystkie z tej samej linii produktowej, zapewni to jednolitość i niezmienność kompozycji. Wiele osób nakłada perfumy i wciera je w ciało, nie można tego robić, zapach nie będzie uwalniał się wtedy prawidłowo, a w skrajnych przypadkach może dojść do podrażnienia naskórka. Możemy też aplikować perfumy bezpośrednio na ubrania, okrycia zewnętrzne jak płaszcze, kurtki perfumujemy od wewnętrznej strony, wtedy temperatura naszego ciała będzie powoli wydobywała kompozycję produktu. Spryskać delikatnie włosy też nie zaszkodzi, przy krótkich włosach spryskujemy cebulki, jeśli zaś nosimy długie spryskajmy same końcówki. Dobrze jest aplikować perfumy na miejsca będące w ruchy, wtedy z każdym ruchem naszego ciała zapach będzie się wydobywał i tworzył wokół ciebie pozytywną aurę. Dobór i ilość stosowanych zapachów powinniśmy też dostosować do pory roku, w cieplejsze miesiące używajmy lekkich zapachów odświeżających, na zimę mocniejsze wody perfumowane lub perfumy. Używając jednego zapachu przez długi czas może wystąpić u nas zobojętnienie na dany zapach, będzie się on wtedy wydawał słabszy, mniej odczuwalny. Dobrze wtedy jest odłożyć ten zapach na półkę na jakiś czas i zaopatrzyć się w perfumy innej linii lub innego producenta. Dobrym sposobem na uniknięcie tego efektu jest używanie perfum sezonowych, wychodzących często w limitowanych seriach, ich nazwy często opatrzone są nazwami summer (letnie), winter (zimowe).

Czy wiesz, że...Trwałość zapachu można wydłużyć poprzez kilka prostych sztuczek. Trzymaj perfumy w miejscach zaciemnionych z dala od ciepła. Nie aplikuj naraz zbyt dużej ilości, lepiej jest gdy będziesz wzmacniać zapach małymi dawkami co kilka godzin niż jednorazowo dużą dawką rano. Najważniejsza jeśli chodzi o trwałość jest nuta głębi, staraj się aby wybierać te kosmetyki w których jest ona mocna. Dbaj o swoją skórę, nawilżaj ją i nie dopuszczaj by nadmiernie się przesuszyła. Kompozycja najlepiej utrwala się na nawilżonej skórze. Szczególnie kobiety powinny używać wód perfumowanych, są one trwalsze i nieco mocniejsze a zarazem wydajniejsze od wód toaletowych (dla mężczyzn jest bardzo mało wód perfumowanych). Aby utrwalić zapach i trwać w nim przez cały czas możesz wybierać linie kosmetyczne, które zawierają szeroką paletę produktów (balsamy do ciała, żele pod prysznic, wody po goleniu). I chyba najważniejsza sprawa, kupuj perfumy tylko z pewnego, sprawdzonego źródła. Na rynku jest wielu sprzedających markowe perfumy po cenach dużo niższych od konkurencji, to powinno dać do myślenia na temat oryginalności i pochodzenia produktu. Jeśli lubisz często zmieniać zapachy lepiej jest wybierać niewielkie gramatury np. 30ml, wtedy możesz sobie kupić kilka zapachów i używać je wedle humoru z jakim wstaniesz rano z łóżka. Jeśli przywiązujesz się do zapachu i decydujesz się na używanie jednych konkretnych perfum wybieraj duże gramatury 100ml lub nawet 200ml, starcza wtedy na długi czas i zaoszczędzisz pieniądze. Musisz jednak mieć świadomość, że linie perfumowe nie są produkowane w nieskończoność, więc spytaj się sprzedawcy czy jeszcze będzie kontynuacja tej linii, czy może zamiast twojego zapachu wchodzi nowa linia produktowa. Moda się zmienia, czas idzie do przodu. Producenci perfum tworzą coraz to nowsze kompozycje aby zaspokoić wymagające i wciąż zmieniające się gusta nabywców. Prace nad stworzeniem nowego zapachu mogą trwać nawet kilka lat a w ciągu roku może wychodzi na rynek kilkadziesiąt kompozycji perfum, to pokazuje jaki wysiłek, wkład pracy i zaangażowania wymagany jest od perfumiarzy i firm ich zatrudniających.

Podział wód zapachowych:Perfumy (perfum) – 30 do 40 % olejków zapachowych rozpuszczonych w 90 do 96 % alkoholu, jest to duże stężenie olejków, bardzo intensywny zapach sprzedawane są w małych pojemnościach i są znacznie droższe od pozostałych typów zapachów,
woda perfumowana (EDP lub eau de parfum) - 10-15 % stężenia olejków eterycznych w 90 % alkoholu, pozwalają zagłębić się w magię zapachu, trwały zapach na długi czas, niezastąpiona na nocne wypady,
woda toaletowa (EDT lub eau de toilette) - 5-10 % olejków rozcieńczonych w 60-85% alkoholu, zapewnia miło przetrwać pracowity dzień,
woda kolońska (EDC eau de cologne) - 3-5 % zawartości olejków w 70-80 % alkoholu, w większości dla panów, z pewnością poprawi samopoczucie o poranku,
woda odświeżająca (EF lub eau fraiche) - 1-3 % olejków w 70-80 % alkoholu, wszędzie tam gdzie goni cię czas i potrzebujesz błyskawicznego orzeźwienia.

Aromarketing:Aby uświadomić jak silną moc ma zapach, kilka słów o marketingu zapachowym lub inaczej aromarketing. Uczeni z USA i Australi na podstawie badań dowiedli, iż zapach ma wpływ na kreowanie naszego nastawienia w relacjach międzyludzkich. Z tego względu zaczęto stosować aromatyzowanie pomieszczeń firm, tworzy się w ten sposób miłą przyjemną atmosferę, lepsze nastawienie klienta do zakupów, obsługi i firmy. Pomaga to również w kreowaniu wrażenia, iż produkty stają się lepsze jakościowo, a sama firma bardziej ekskluzywna. Strategicznymi miejscami stosowania aromarketingowych chwytów są punkty obsługi klienta oraz miejsca sprzedaży produktów.

Pamiętaj, nigdy nie lekceważ zapachu, ta silna moc w niewielkim flakonie może odmienić Twoje życie!!!.
Wszystkie poradniki