Radzimy jak wybrać okulary w trzech prostych krokach

Wybierz swoją parę oprawek które będą idealnie pasować do kształtu twojej twarzy i wyglądaj modnie w tym sezonie.

kategorie

Informacja o autorze

Autorem tego poradnika jest sklep: optykaworld.pl

Krok nr 1. Upewnij się że rozumiesz szczegóły swojej recepty i wybierz parę soczewek, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom oraz stylowi życia jaki prowadzisz.

Niezależnie od tego czy Twoja recepta pochodzi od lekarza okulisty czy lokalnego optyka, większość recept łączy fakt, że posiadają one tabelę z dodatnimi i ujemnymi wartościami, które zazwyczaj oddzielone są przecinkiem. Dodatkowo, Twoja recepta powinna zawierać następujące miary: sfera, addycja, cylinder i rozstaw źrenic. Dowiedz się więcej na temat tego co oznaczają poszczególne wartości i jak czytać receptę.

  1. sfera - wartość sfery czy inaczej moc (SPH) może być wyrażona jako wartość dodatnia (+) lub ujemna (-), w zależności od tego czy jesteś bliskowidzem czy dalekowidzem.
  2. cylinder – wartość cylindra (CYL) odnosi się do stopnia korekcji astigmatyzmu i również posiada znak plus (+) lub minus (-).
  3. oś – jeśli Twoja recepta zawiera pomiar cylindra, jednocześnie pojawi się odpowiednia wartość dla osi. Wartość cylindra nie jest konieczna w większości przypadków, o czym jednak zadecyduje Twój lekarz okulista lub optyk. W przypadku gdy stopień korekcji astygmatyzmu nie jest wymagany w Twoim przypadku, okulista może zadecydować o umieszczeniu tylko jednego z parametrów na Twojej receptcie, jak na przykład wartości sfery.
  4. addycja – addycja lub inaczej ADD stanowi dodatkową wartość i jest adekwatna jedynie w przypadku gdy Twój lekarz okulista zaleci okulary do czytania lub soczewki dwuogniskowe. Addycja wskazuje na dodatkową moc dodaną do Twojej wartości sfery wymaganą przy większości codziennych czynności takich jak czytanie lub widzenie obiektów znajdujących się w pobliżu nas. Jeśli Twoja recepta wskazuje na potrzebę zakupienia okularów do czytania lub okularów z parą soczewek dwuogniskowych i na recepcie widoczna jest tylko jedna wartość addycji (ADD), oznacza to że jest to wspólna wartość dla obu oczu.
  5. rozstaw źrenic – wartość rozstawu źrenic (PD) to inaczej odległość pomiędzy środkiem Twoich oczu (źrenic) wyrażona w milimetrach. Ten pomiar jest konieczny w przypadku zakupu okularów korekcyjnych, jednak jest to stosunkowo łatwy pomiar który możesz wykonać samodzielnie w domu lub przy pomocy przyjaciół.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie recepty sugerujemy kontakt z Twoim lokalnym lekarzem okulistą.

W zależności od stwierdzonej wady, przeciwskazań od Twojego lekarza i stylu życia jaki prowadzisz, możesz zadecydować o wyborze następujących rodzajów szkieł: zerówki, szkła do pracy z komputerem, okulary do czytania lub szkła które pozwolą Ci zobaczyć obiekty znajdujące się daleko. Jeśli natomiast cierpisz z powodu astymatyzmu lub prezbiopii, sugerujemy wybór soczewek dwuogniskowych lub szkieł progresywnych, które zapewnią doskonały obraz w przypadku obiektów znajdujących się blisko i daleko.

Krok nr 2: Określ swój styl

Od piaszczystych plaż w Sopocie po legendarny festiwal Woodstock, upewnij się że posiadasz modne okulary które pozwolą Ci skutecznie ochronić Twoje oczy przed szkodliwymi promieniami UV i pozwolą Ci wyróżnić się z tłumu. Niezależnie czy jesteś fanem klasycznych czarnych oprawek w stylu Kuba Wojewódzki, czy preferujesz styl retro i szukasz czegoś specjalnego co pozwoli Ci podkreślić Twoją barwną osobowość; większość marek znanych projektantów posiada w swojej kolekcji od kilku do kilkunastu rodzajów okularów w szerokiej gamie kształtów i kolorów.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do skorzystania z aplikacji Wirtualna Przymierzalnia 3D w OptykaWorld, która pozwoli Ci na przymiarkę kilku modeli okularów bez konieczności wychodzenia z domu. Upewnij się że Twoja kamera internetowa jest sprawna i wybierz kilka par okularów które najbardziej przypadły Ci do gustu. Aplikacja Wirtualna Przymierzalnia 3D pozwoli Ci nie tylko na przymiarkę okularów przez Internet, ale także umożliwi Ci zrobienie zdjęć które możesz udostępnić swoim znajomym na Facebooku. Dodatkowo zbudować swoją galerię zdjęć, aby następnie pokazać je swoim przyjaciołom i rodzinie jeśli zechcesz skorzystać z ich pomocy przy wyborze okularów.

Krok nr 3: Upewnij się że kupujesz okulary wyłącznie od autoryzowanych sprzedawców.

Jeszcze przed zakupem okularó warto upewnić się o tym, że dokonujemy transakcji z uczciwym sprzedawcą który posiada autoryzowane logo sprzedawcy lub inne znane logotypy zaufanych partnerów umieszczone w widocznym dla konsumentów miejscu na stronie sklepu. Innym sposobem na upewnienie się że kupujemy wyłącznie oryginalne okulary jest dotarcie do recenzji klientów którzy już dokonali zakupu w tym sklepie lub bezpośredni kontakt ze sprzedawcą.

Jeśli jednak wciąż nie masz pewności co do intencji sprzedawcy lub autentyczności produktów, sugerujemy porównanie wybranej pary okularów w Twoim najbliższym sklepie optycznym.

Wszystkie poradniki