Gofrownice - porady zakupowe

Dokonując zakupu sprzętu AGD zawsze warto odpowiednio wcześniej zapoznać się ze specyfiką danego rodzaju urządzenia (czyli generalnie z tym, czego możemy się spodziewać dokonując zakupu), funkcjami, jakie może posiadać oraz praktycznymi wskazówkami na co zwracać uwagę, by zakup się udał, a produkt spełniał nasze oczekiwania. I tak jest generalnie z każdym urządzeniem, w tym z urządzeniem do robienia gofrów.

kategorie

Informacja o autorze

Autorem tego poradnika jest sklep: tanieje

Kilka słów tytułem wstępu

Gofrownica (bo o niej tutaj mowa i to jej właśnie poświęcony jest niniejszy poradnik) – to urządzenie zaliczane do drobnego sprzętu AGD, może nie pierwszej potrzeby, ale jednak przydatne w kuchni. Docenią je z pewnością rodzice młodszych i starszych dzieci, chociaż trzeba przyznać, że i starsi domownicy nie pogardzą dobrze przygotowanymi goframi z bitą śmietana, dżemem czy dobrym jogurtem owocowym. Ale nie tylko, bo nawet suche gofry bez żadnych dodatków też mają swoich amatorów. Gofrownica świetnie sprawdzi się w zimowe wieczory, kiedy nachodzi nasze dzieci lub nas samych nagła chęć na gofra, zwana potocznie „smakiem” 

Aby wybór był trafny...

Warto wcześniej zastanowić się, czym kierować się przy wyborze i ewentualnym zakupie takiego sprzętu kuchennego. Pierwsze, co przychodzi nam do głowy to oczywiście marka i cena. Im bardziej znana marka i im wyższa cena, tym bardziej wydaje się, że zapewni właściwą jakość, a co za tym idzie najbardziej oczekiwany efekt końcowy. Ale przygotowanie dobrych gofrów nie jest łatwą sprawą. Wie o tym każdy kto próbował przygotować gofra metodami domowymi bez zastosowania gofrownicy – szanse powodzenia są znikome. W tym poradniku wskażemy najważniejsze cechy na jakie należy zwrócić uwagę dokonując wyboru gofrownicy. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom dokonacie Państwo dobrego wyboru nie kierując się ceną czy marką produktu a jego cechami użytkowymi.

Moc.

To najbardziej istotna cecha na jaka należy zwrócić uwagę wybierając gofrownicę. Zależność jest tu bardzo prosta – im wyższa moc tym większe prawdopodobieństwo, że płyty grzewcze osiągną odpowiednio wysoka temperaturę przy wypiekaniu gofrów. Odpowiednia temperatura jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu tj. gofra charakteryzującego się przypieczoną, chrupką powierzchnią i miękkim ale jednocześnie nie surowym miąższem. Zbyt niska moc powoduje, że gofry nie zostaną upieczone ale raczej ugotowane. Co więcej, może okazać się, że od góry nie wyrosną i podczas, gdy od spodu zaczną się mocno przypiekać, góra w dalszym ciągu będzie niedopieczona, albo upieczona, lecz nie chrupiąca. Oczywiście takie też są zdatne do spożycia tyle, że nie mają uroku prawdziwych gofrów.
Naturalnie w jakimś stopniu zależy to również od rodzaju ciasta, ale nawet najlepszy przepis nie zagwarantuje udanego wypieku, jeżeli moc urządzenia nie będzie wystarczająca. Wybieramy zatem gofrownicę o mocy nie mniejszej niż 800-1000W. Pamiętamy jednak o tym, że nie sama moc jest najistotniejsza, ale raczej stosunek mocy do powierzchni grzewczej gofrownicy. Zatem dla mniejszych gofrownic zupełnie wystarczające może być 800W ale dla nieco większych 1000W to absolutne minimum.

Regulacja temperatury.

Moc to jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę podczas planowania zakupu. Kolejnym, bardzo ważnym elementem każdej dobrej gofrownicy jest możliwość regulacji maksymalnej temperatury płyt grzewczych za pomocą regulatora. Nastawianą wartość najlepszą dla stosowanego prze nas ciasta ustalimy doświadczalnie (zależy ona nie tylko od efektu, jaki chcemy otrzymać, lecz również od przepisu na ciasto, który w danym przypadku zastosujemy). Regulator pozwoli także na odmianę jeśli znudzą nam się gofry dobrze wypieczone i zapragniemy bardziej miękkich. Nie jest to jednak element niezbędny, którego brak spowoduje, że gofrownica nie będzie generalnie nadawała się do użytku, ale bardzo przydatny.

Płyty grzewcze.

Płyty grzewcze to tylko z pozoru mało istotny element, jeżeli jednak zakupione urządzenie ma służyć przez dłuższy czas, warto przyjrzeć im się bliżej przyjrzeć. Wszystkie gofrownice posiadają płyty grzewcze powleczone specjalną warstwą zapobiegającą przywieraniu ciasta. Należy zwrócić szczególna uwagę na jakość wykonania powłoki. Musi być ona równomierna bez zgrubień, zacieków, pęknięć czy innych oznak wadliwego położenia. W przeciwnym razie w ciągu użytkowania szybko nastąpi odchodzenie cienkiej powłoki od metalowych płyt i gofrownica nie będzie się nadawała do użytkowania. Ukształtowanie płyt grzewczych zapewnia wykonanie gofra o tradycyjnym kształcie prostokąta lub coraz częściej w formie serduszek. Na rynku można również spotkać gofrownice pozwalające przygotować gofry o innych, specyficznych kształtach (np. myszki Miki), które jednak mimo walorów artystycznych mogą okazać się mniej praktyczne w spożywaniu.
Wybór to oczywiście kwestia gustu, choć warto zastanowić się nad praktycznością wybieranego kształtu. Jeśli o płytach grzewczych mowa, to należy jeszcze zwrócić uwagę na to aby były one względem siebie równoległe i żeby dobrze do siebie przylegały – w przeciwnym razie (nawet jeżeli moc gofrownicy będzie odpowiednia), otrzymywać będziemy gofry z jednej strony cieńsze i bardzo dobrze wypieczone a z drugiej grubsze i nie zawsze właściwie dopieczone.

Obudowa.

Kwestia obudowy najczęściej nie jest analizowana przed wyborem gofrownicy. Należy jednak pamiętać, że wbrew pozorom nie jest to wyłącznie sprawa estetyczna. Ma również swoje bardzo praktyczne aspekty. W sklepach z drobnym sprzętem AGD spotkać można zarówno gofrownice z obudową z tworzywa sztucznego (najczęściej biały plastik), jak i z obudową wykonaną ze stali nierdzewnej (tzw. INOX). Oprócz wyglądu różnią się one także ceną. Te metalowe są droższe, chociaż z pewnością bardziej estetyczne i trwałe. Mają jednak też wady – otóż metal lepiej przewodzi ciepło niż tworzywo sztuczne zatem temperatura obudowy będzie nieco wyższa. Oczywiście nie może być na tyle wysoka aby powodować oparzenia – ale z pewnością obniża to komfort samego użytkowania. Z drugiej strony gofrownice plastikowe są bardziej wrażliwe na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a gorszej jakości tworzywa, w wyniku podwyższonej temperatury mają tendencję do zmiany barwy. Wpływa to negatywnie na estetykę wyglądu używanej gofrownicy.

Inne cechy.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze gofrownicy? Istnieje jeszcze kilka szczegółów, i choć może to już elementy, które nie będą decydować o efekcie końcowym ani nie obniżą zdolności gofrownicy do pieczenia gofrów, ale z pewnością zapewniają większy komfort użytkowania.

Po pierwsze, sprawdzamy czy nóżki gofrownicy mają miękkie, gumowe końcówki. Dzięki nim gofrownica będzie stabilnie stała na śliskiej powierzchni i nie ulegnie łatwemu przemieszczeniu, na przykład poprzez przypadkowe popchnięcie. Ich wartość doceniona zostanie również podczas wyciągania gotowych, upieczonych gofrów lub przygotowywania kolejnej porcji.

Po drugie, zwracamy uwagę na jakość przewodu zasilającego. Gruby, ale jednocześnie wystarczająco miękki przewód zapewni ochronę w sytuacji przypadkowego dotknięcia do gorącej powierzchni i generalnie decyduje o bezpieczeństwie użytkowania. Przewód musi mieć wystarczającą długość tak aby nie było konieczności biegania po kuchni w poszukiwaniu gniazdka, a także, by urządzenie mogło stać w wybranym przez nas miejscu, które jest bezpieczne.

Jeżeli chodzi o przechowywanie gofrownicy, bardzo przydatna i wygodna jest możliwość zwijania przewodu zasilającego i umieszczania go w specjalnym schowku – zazwyczaj na spodniej części urządzenia. Ta z pozoru mało istotna kwestia może okazać się niezwykle pomocna w sytuacji, gdy urządzenie stać będzie wśród innych sprzętów w kuchni. Dzięki takiemu schowkowi nie ma mowy o plączącym się lub przeszkadzającym kablu, a także o jego przypadkowym pociągnięciu, a tym samym zrzuceniu i uszkodzeniu urządzenia.

Powłoka zabezpieczająca przed przywieraniem ciasta jest bardzo delikatna, w związku z czym do wyjmowania gofrów zaleca się używanie wyłącznie drewnianych lub ew. plastikowych łopatek czy patyczków – bardzo dobrze jeśli stanowią one wyposażenie fabryczne kupowanej gofrownicy, ale generalnie nieczęsto się to zdarza. Ale nie powinno to stanowić problemu, ponieważ takie szpatułki można kupić w większości sklepów z drobiazgami do kuchni. To bardzo ważne, a mimo to, wiele osób o tym zapomina, lub po prostu nie jest świadoma, jak wiele szkody zdrowiu może wyrządzić to zaniedbanie.


Kupując sprzęt gospodarstwa domowego zwróćmy również uwagę na oznaczenie CE. Znaczek ten świadczy o tym, że sprzęt spełnia wymagania norm europejskich i jest bezpieczny w użytkowaniu. Urządzenia nie posiadające takiego oznakowania nie mogą być wprowadzane na rynek krajów Unii Europejskiej. Generalnie jest to odgórny wymóg bezpieczeństwa i jeżeli dany sprzęt nie posiada tego certyfikatu, nie powinien w ogóle dostać się na rynek do sprzedaży. Warto jednak być przezornym i zwrócić na to uwagę wybierając swoją wymarzoną gofrownicę.

Bezpieczeństwo

Na koniec jeszcze kilka spraw związanych z bezpieczeństwem używania gofrownicy. Trzeba brać pod uwagę, że jeśli w domu są dzieci, to z pewnością będą chciały nam towarzyszyć przy przygotowaniu ciasta i pieczeniu. Nie ma w tym nic złego, pamiętajmy jedynie o tym, że płytki gofrownicy nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury. Każde dotknięcie płyt na pewno skończy się oparzeniem skóry. Należy więc zachować dużą ostrożność przy pieczeniu gofrów, gdy pomagają nam w tym dzieci. Dbajmy o nasze pociechy – pod żadnym pozorem nie stawiajmy gofrownicy w zasięgu ich rąk i nie pozostawiajmy rozgrzanego urządzenia bez dozoru osoby dorosłej.

Ale nie tylko poparzenie jest tutaj zagrożeniem. Również wysoka temperatura płytek gofrownicy może, przy braku uwagi, spowodować przypadkowe uszkodzenie izolacji przewodu zasilającego, co z kolei może skutkować porażeniem prądem. Nie wolno pozostawiać gofrownicy włączonej do sieci elektrycznej bez dozoru również z uwagi na zagrożenie pożarowe.

Podsumowując, wybór nawet tak prostego urządzenia, jakim jest gofrownica może być naprawdę trudny zwłaszcza, jeżeli pod uwagę brana jest nie tylko cena, lecz również jakość. Jeżeli jednak wezmą Państwo pod uwagę przedstawione w tym poradniku wskazówki, zakup powinien być jeszcze łatwiejszy.
Wszystkie poradniki