Czajniki elektryczne - poradnik zakupowy

Przygotowując się do zakupu czajnika – niezbędnego w każdym domu, biurze, lokalu – musimy rozstrzygnąć kilka elementarnych kwestii. Przede wszystkim zdecydujmy o jego pojemności, o mocy, którą będzie pobierać aby szybko przegotować wodę, zastanówmy się z czego czajnik ma być wykonany, jakich dodatkowych elementów będziemy potrzebować, aby korzystać z niego w pełni komfortowo i tak jak najbardziej lubimy.

kategorie

Od czego zacząć?

Przygotowując się do zakupu czajnika – niezbędnego w każdym domu, biurze, lokalu – musimy rozstrzygnąć kilka elementarnych kwestii. Przede wszystkim zdecydujmy o jego pojemności, o mocy, którą będzie pobierać aby szybko przegotować wodę, zastanówmy się z czego czajnik ma być wykonany, jakich dodatkowych elementów będziemy potrzebować, aby korzystać z niego w pełni komfortowo i tak jak najbardziej lubimy.

Pojemność

Podstawą jest określenie pojemności. W zależności od potrzeb możemy wybrać z dostępnych na rynku modeli o pojemności od 1 do 2 litrów. Te największe pozwalają zagotować wodę na 8-10 kubków. Jeśli nie potrzebujemy tak dużych ilości, w zupełności wystarczy 1,5 litra, a gdy gotujemy niewielkie ilości - 1 litr. W tym wypadku właściwy wybór pozwoli oszczędzić prąd i zwiększy szybkość gotowania.

Moc

Po wybraniu pojemności musimy zdecydować się na moc czajnika. Ponieważ jest to sprzęt, który używamy bardzo często, lepiej będzie kupić model o dużej mocy. Niewielka moc oznacza mniejszą ilość pobranego prądu, ale dłuższy czas pracy. Na tym po prostu nie zaoszczędzimy – nie obawiajmy się kupować produktu o większej mocy. Jej zakres w dostępnych w sprzedaży modeli waha się od 650 do 3000W.

Grzałka

Jeśli już wybraliśmy pojemność zastanówmy się nad rodzajem grzałki. Mamy dwie możliwości – grzałkę spiralną i płaską grzałkę płytową, zazwyczaj chromowo - niklową. Różnią się poborem mocy – grzałka w formie płaskiej na dnie czajnika pobierze więcej prądu niż spiralna, ale też szybciej doprowadzi wodę do wrzenia. Łatwiej ją wyczyścić z kamienia i osadów. Pozwala na zagotowanie nawet małej ilości wody, dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Czajnik z płytką jest bardziej poręczny i wygodniejszy w użyciu – ma obrotową podstawę, czyli można go postawić z dowolnej strony. Grzałka spiralna nie daje nam tylu opcji - trudniej się z niej usuwa kamień, wolniej gotuje, ale jej zaletą jest oszczędność – wydamy mniej pieniędzy na prąd.

Komfort użytkowania – funkcje dodatkowe

Dobry czajnik posiada wiele różnych funkcji podwyższających komfort jego użytkowania. Ogólnie jest ich bardzo wiele, ale oczywiście wybrany model będzie posiadał tylko część z nich. Niemniej daje to możliwość dobrania najbardziej dla nas potrzebnych. Zacznijmy od wskaźnika poziomu wody. Warto zwrócić uwagę, aby był czytelny dla oczu – żebyśmy od razu mogli zobaczyć ile cieczy znajduje się w środku. Najwygodniejsze czajniki mają taki wskaźnik z dwóch stron. Ten element jest szczególnie ważny przy grzałce spiralnej – woda zawsze musi ją całą zakrywać. Automatyczny wyłącznik po zagotowaniu wody odciąży nas od pilnowania włączonego czajnika.
Niektóre modele posiadają zabezpieczenie przed włączeniem pustego czajnika, co jest dobrym zabezpieczeniem, gdy w kuchni czas spędzają dzieci. Przyzwoity czajnik ma filtr zatrzymujący osady – jeśli nie filtrujemy wody, to sami zobaczymy ile osadów się na nim gromadzi i jak bardzo jest przydatny. Filtr może być metalowy, plastikowy, nylonowy lub węglowy. Najlepszy jest węglowy, bo oprócz zbierania osadów oczyszcza wodę ze szkodliwych minerałów i pochłania zapachy. Najlepiej wybrać model, w którym filtr można łatwo zdjąć do mycia. Regulacja temperatury to funkcja ułatwiająca parzenie: herbaty i kawy w zależności od rodzaju wymagają określonej temperatury. Regulacja przydaje się również, gdy nie chcemy gorącego napoju, a tylko ciepły, który można pić natychmiast nie czekając do ostygnięcia. Niektóre czajniki o zagotowaniu poinformują sygnałem dźwiękowym, który usłyszymy nawet z innego pomieszczenia.
Zwróćmy uwagę na dziobek czajnika – czy wygodnie będzie nalewać do niego wodę. Lepsze modele przewód doprowadzający prąd mają zwijany w podstawie. Możemy go zwinąć do długości jaka nam pasuje, podnosząc tym samym estetykę wokół urządzenia. Gumowe nóżki sprawią, że sprzęt nie będzie się przesuwał po całym blacie, gdy podczas gotowania niechcący go popchniemy.

Wygląd i wykonanie

W sklepach jest tak wielka ilość modeli czajników, że bez problemu można kupić najbardziej pasujący do wnętrza. Materiały, z których są wykonane to tworzywo sztuczne lub stal nierdzewna. Te ze stali są ładniejsze i mają bardziej estetyczny wygląd. Ich wadą jest to, że mocno się nagrzewają, są za to wytrzymalsze. Wykonane z tworzywa sztucznego produkowane są w szerokiej gamie kolorów, można więc znaleźć dokładnie taki, jaki będzie pasował do wystroju wnętrza.
Wszystkie poradniki