Zmywarki - poradnik zakupowy

Szybko, oszczędnie, dokładnie – takie są często zalety poszukiwanych przez nas artykułów gospodarstwa domowego. Aby dokonać zakupu skutecznej i spełniającej powyższe kryteria zmywarki musimy się nieco o niej dowiedzieć.

kategorie

Wielkość

W zależności od potrzeb mamy do wyboru urządzenia mniejsze (45cm szerokości) i większe (60 i więcej cm). Te pierwsze są w stanie pomieścić około sześciu kompletów naczyń, pozostałe nawet do czternastu. Zakup warunkujemy na podstawie zużycia - im więcej osób w domu, tym lepiej zaopatrzyć się w zmywarkę większych gabarytów – załadujemy ją raz dziennie na przykład wieczorem i następnego dnia rano mamy komplet czystych sztućców i naczyń.
Jeśli chcesz wyszukać tylko zmywarki określonej szerokości wybierz określoną wartość na lewym panelu strony:
opcje dodatkowe -> szerokość

Programy zmywania

Zmywarki mają zwykle od trzech do dwunastu programów. Zazwyczaj są to kombinacje najbardziej podstawowych opcji, w lepszych modelach pojawiają się szczegółowe możliwości. Ustawienie programu dobieramy w zależności od rodzaju naczyń i stopnia ich zabrudzenia.
Programy dostępne w każdym modelu:
  • Mycie wstępne – to płukanie zimną wodą. Ustawia się go w przypadku silnie zabrudzonych naczyń. Zimna woda spłucze wszystkie resztki jedzenia i przygotuje do dalszego mycia.
  • Normalny – polecany do mycia średnio zabrudzonych naczyń, sztućców, garnków i patelni. Obejmuje program wstępny (płukanie), program właściwy (mycie), następnie nabłyszczanie i suszenie. Zakres temperatur: 50-70st.
  • Intensywny – Przeznaczony do naczyń mocno brudnych, z zaschniętymi resztkami jedzenia i śladami gotowania. Zakres temperatur to 50-70 stopni jak w programie normalnym, zmywarka zużywa jednak więcej wody i detergentów, dłuższy jest cały cykl programu.
Programy dodatkowe (wybrane):
  • Szybki– krótszy czas pracy, temperatura ok. 40st, bez mycia wstępnego. Program do lekko zabrudzonych naczyń.
  • BIO – ustawiamy do mycia delikatnych materiałów (np.: porcelana). Niewysoka temperatura (do 50st) i dłuższy czas cyklu dostosowany do bardziej wymagających naczyń. Do tego typu mycia używa się specjalnych środków myjących zawierających enzymy.
  • ECO – to nasza taryfa ekonomiczna, zużycie wody i środków chemicznych jest dużo mniejsze.
  • ½ wsadu – doskonała opcja jeśli mamy mało zmywania. Oszczędzamy wodę i energię.

Klasy

Zmywarki różnią się klasami obsługiwania poszczególnych funkcji. Chodzi tu o oszczędność wody, energii i ogólną jakość pracy. Oczywiście warto kupić sprzęt najwyższej klasy, oznacza to bowiem zysk w zakresie poniesionych kosztów oraz znacznie podwyższa ogólny poziom wykonywanej czynności. Wyróżniamy trzy klasy:
  1. Energetyczną – stanowi o zużyciu wody i energii.
  2. Efektywności zmywania.
  3. Efektywności suszenia.
Standardy europejskie dzielą klasy od A do G. Oczywiście im bliżej A, tym lepsza efektywność danego parametru.

Poziom hałasu

Najcichsze zmywarki wydają dźwięk o wartości 40dB. Z maszyny wydobywa się wtedy lekki szum. Jest to najbardziej polecany wybór, gdy zmywarkę mamy ustawioną w kuchni połaczonej z pokojem. Dźwięk telewizora będzie doskonale słyszalny, taka ilość decybeli nie zagłuszy żadnej rozmowy. Niektóre zmywarki są głośne nawet do 49 dB. Na taki model można sobie pozwolić, gdy kuchnia jest miejscem tylko do gotowania i spożywania posiłków, wtedy pracujące urządzenie nie przeszkadza w codziennych czynnościach.

Funkcje

W zależności od ceny spotykamy kilka dodatkowych udogodnień, w które zmywarki mogą być wyposażone. Znakomicie podnoszą komfort korzystania ze sprzętu spełniając oczekiwania osób bardziej wymagających:
  • wyjmowane kosze, czyli zmywanie tylko w górnym lub dolnym koszu
  • regulowana wysokość górnego kosza
  • uchwyt do mycia długich noży
  • wskaźniki detergentów – soli i nabłyszczacza
  • sygnał dźwiękowy po zakończeniu pracy
  • timer – pozwala na ustawienie czasu, w którym zmywarka się włączy i rozpocznie tryb działania
  • zabezpieczenie przed zalaniem
  • samoczyszczący filtr
  • dodatkowe zraszanie

Wygląd

Tu mamy szeroki wybór odnośnie stylu. Kolory są zazwyczaj jasne (biały), ale można też znaleźć, szczególnie wśród droższych typów, zmywarkę w kolorze np.: czerwonym. Model, który kupimy może być wolnostojący lub do zabudowy, więc dostosowując wielkość, styl i wygląd znakomicie możemy wkomponować zmywarkę do wnętrza kuchni.

Asortyment

Do korzystania ze zmywarki potrzebujemy niewielkiego asortymentu, niemniej jest on niezbędny. Nie możemy zapomnieć o tabletkach lub proszku do mycia, o soli i nabłyszczaczu. Warto zaopatrzyć się też w odświeżacz i coś do czyszczenia. Zwykle środki te nie są zbyt drogie, możliwy jest wybór między różnymi markami, co znacznie różnicuje ich cenę. Warto poświęcić temu trochę czasu – przy dobrym wyborze za kilkadziesiąt złotych możemy skompletować detergenty wystarczające na kilka miesięcy użytkowania.

Podsumujmy

Zmywarka jest bardzo wygodnym sprzętem kuchennym, który już dawno przestał należeć do klasy luksusowych. Wydatek rzędu powiedzmy 1500 PLN, to zaoszczędzony czas, woda, nasza własna energia. Wielofunkcyjność i różnorodność modeli dostępnych na rynku pozwala na wybranie marki i typu spełniającego nasze wszystkie oczekiwania. Dokonując zakupu tego sprzętu zwróćmy uwagę na klasy (energetyczna, efektywności zmywania, efektywności suszenia), wielkość – dobrze dobrana oznacza też oszczędność. Jeśli zmywamy niewiele poszukajmy zmywarki z opcją: pół załadunku. Szczególnie wtedy, gdy będzie stała w kuchni połączonej z salonem jadalnym, wybierzmy model cichy – pracujący z maksymalną głośnością do 40 dB. Kiedy już wybierzemy i dokonamy zakupu, cieszmy się wolnym czasem, który zyskujemy dzięki posiadaniu tego sprzętu w domu.
Wszystkie poradniki