Oszczędź sobie drukowania

Elektroniczne urządzenia zajmują szczególne miejsce w codziennym życiu, a już zwłaszcza w biznesie. Czy papierowe dokumenty warto zastąpić ich elektronicznymi wersjami? Takie rozwiązanie ma co najmniej jedną zaletę – zmniejszenie kosztów drukowania.

kategorie

Informacja o autorze

Autorem tego poradnika jest sklep: inkhouse

Elektroniczny obieg dokumentów ma jednak również wady, które są przeszkodą na drodze do całkowitego zrezygnowania z drukarek. Elektroniczna wersja dokumentu może być jego utrwaloną kopią, ale oryginalne dokumenty i tak muszą być sporządzane na piśmie – takie są wymogi prawne, a także zwyczaje w relacjach między przedsiębiorcami.

Lepiej mieć dokument „na papierze”

Nie każdy może odczytać elektroniczny dokument. Urzędowe dokumenty i różne pisma wolimy mieć na papierze, ponieważ nie wymaga to dostępu do urządzenia mobilnego lub komputera. Papierową wersję dokumentu można odczytać wszędzie i mieć „w aktach” na wypadek, gdyby była potrzebna. Na zmianę praktyki w urzędach, biurach i sądach musimy jeszcze poczekać co najmniej kilkadziesiąt lat. Dziś trudno sobie wyobrazić, żeby dokumenty były składane w wersji elektronicznej. Tę możliwość oferują tylko niektóre urzędy i w bardzo ograniczonym zakresie. Na drukowaniu mogą natomiast oszczędzać uczniowie i studenci – materiały edukacyjne coraz częściej są sporządzane w formie plików, np. PDF, które można odczytać na komputerze, smartfonie i tablecie.

Drukarki są coraz bardziej oszczędne

Producenci drukarek zdają sobie sprawę z tego, że użytkownicy oczekują od tych urządzeń oszczędnego działania. Nie wystarczy już certyfikat Energy Star świadczący o niskim poborze energii. Nowoczesne urządzenia są projektowane w taki sposób, żeby spełniać także kryteria przyznania innych podobnych certyfikatów – np. Nordic Swan i Blue Angel. Poza tym, drukarki są wyposażane w funkcje umożliwiające oszczędzanie papieru (np. funkcja automatycznego dwustronnego drukowania i podajnik ADF, funkcja drukowania kilku lub kilkunastu stron na jednym arkuszu). Zaawansowane urządzenia oszczędzają też tusz, albo są wyposażone w specjalny tryb oszczędzania tonera. Warto uwzględnić te cechy przy zakupie urządzenia.

Wkłady o wysokiej wydajności

Oszczędzić na drukowaniu można także poprzez wybór droższych, ale bardziej wydajnych wkładów. Na rynku są dostępne tonery i tusze, które pozwalają na wydrukowanie nawet do kilku tysięcy stron. Oprócz oryginalnych wkładów tego typu są dostępne także zamienniki (m.in. marki TB Print, Activejet, Actis, Inkhouse). Problem w tym, że nie do każdej drukarki jest przeznaczony wysoko wydajny wkład. Tę kwestię również warto uwzględnić przy zakupie urządzenia.
Oszczędzanie na drukowaniu jest bardzo proste – część drukowanych materiałów można zastąpić elektronicznymi plikami i ograniczenie drukowania tylko do sytuacji, gdy jest to naprawdę konieczne z różnych względów (np. prawnych). Poza tym, można używać drukarki w trybie oszczędzania toneru lub papieru, o ile to technicznie możliwe. Można też kupować dobre zamienniki i jeśli to możliwe wybierać wysoko wydajne wkłady.
Wszystkie poradniki