Step – krok po kroku do wymarzonej figury. Poradnik zakupowy.

Jeszcze kilka lat temu nikt nie przypuszczał, że owa niepozorna "półeczka" przebojem zdobędzie sale fitness, siłownie i centra rekreacji. Step okazał się bowiem jednym z najważniejszych akcesoriów ćwiczeniowych i niezbędnym elementem każdego treningu.

kategorie

Informacja o autorze

Autorem tego poradnika jest sklep: sportplus.pl

Choć decyzja o zakupie własnej platformy stepowej nie wydaje się trudna, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym trening będzie bezpieczny, efektywny i przyjemny.

Pole ćwiczeniowe i maksymalne obciążenie

Choć wydaje się to oczywiste, nierzadko w wyborze platformy pomija się podstawowy parametr platformy sklepowej, jaką jest jej...wielkość. Sklepy sportowe nie bez powodu oferują cały szereg stepów o zróżnicowanych wymiarach. Obszar ćwiczeniowy musi być dopasowany do wielkości ciała osoby ćwiczącej, by pozwolić jej na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Bezpieczeństwo i wygoda mają tutaj priorytetowe znaczenie. Podstawowe ćwiczenie wykonywane na stepie – wejścia i zejścia – muszą być wykonywane swobodnie, bez ryzyka związanego z upadkiem, czy niefortunnym postawieniem kroku, a wynikającego ze zbyt małego pola ćwiczeniowego. Obok rozmiaru, drugim kluczowym parametrem jest dopuszczalne obciążenie stepu. Producent każdego urządzenia ma obowiązek zaznaczyć ile kilogramów jest w stanie utrzymać platforma. Na liście zakupowej powinny znaleźć się zatem produkty, które w jasny sposób informują o wytrzymałości urządzenia.

Góra i dół - stabilność stepu

Powierzchnia stepu to element, który również w wysokim stopniu wpływa na bezpieczeństwo ćwiczącego. "Antypoślizgowa" - to kluczowe słowo, które powinno być brane podczas poszukiwań. odpowiedniego urządzenia. Stąd wierzchnia strona powinna być pokryta specjalną warstwą wzmacniającą przyczepność, bądź pokryta rowkami, co zmniejszy szansę poślizgu i kontuzji, gdy step jest wilgotny (od potu czy wody). Jeśli chodzi o spodnią stronę, warto zwrócić uwagę, czy podstawa wyposażona jest w gumowe nakładki utrzymujące go w miejscu. Możliwość przesunięcia urządzenia – np. podczas wchodzenia nań z dużą prędkością – zostanie zredukowana wtedy do minimum.

Poziomy zaawansowania

Istotną cechą stepu jest również możliwość regulacji wysokości w pionie. Niezależnie od poziomu zaawansowania ćwiczącego, warto zwrócić uwagę na ilość dołączanych części, które pozwolą na podniesienie platformy w górę (zazwyczaj co 5 centymetrów). Pozwoli to nie tylko na intensyfikację ćwiczeń, ale również na ich zróżnicowanie. Oferowane na rynku stepy pozwalają najczęściej na dwu- lub trzy poziomową regulację zakresu.


Autorem poradnika jest sklep Sport Plus

Wszystkie poradniki