Jak wybrać prostownicę do włosów?

Moda na proste włosy szumnie pojawiła się w Polsce kilka lat temu i od tamtego czasu niezmiennie trwa. Mimo że wydawać by się mogło, iż okresowo przychodzi szał na włosy kręcone, to jednak dość szybko mija pozwalając prostownicy na ponowne wyjście z szafki. Dlaczego tak jest? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno proste włosy są bardziej estetyczne niż po prostu rozczesane i pozostawione samym sobie. Bardziej się błyszczą w świetle, są wygładzone, mniej się plączą i generalnie wyglądają na zdrowsze (choć nie należy zapominać, że koniec końców codzienne prostowanie nie jest obojętne dla zdrowia włosów).

kategorie

Informacja o autorze

Autorem tego poradnika jest sklep: tanieje

Żeby przystąpić do prostowania, trzeba zaopatrzyć się w dobrą prostownicę. Obecnie, gdy na rynku jest naprawdę duży wybór, zakup tego z pozoru prostego urządzenia może okazać się trudniejszy niż to się na początku wydawało. Jeżeli zależy nam na prostownicy, która dopasowana będzie do rodzaju włosów oraz do indywidualnych upodobań, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, o których piszę poniżej.

1. Rodzaj materiału, z jakiego wykonane są płytki prostownicy

Przeglądając oferty nietrudno o zawrót głowy. Nie wspominam tutaj już nawet o funkcjach, z jakimi można się spotkać, ale o tym, z czego wykonane są płytki. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego żeby kupowało się prościej, postanowiłam na samym początku opisać najbardziej popularne rodzaje materiałów używane do produkcji płytek w prostownicach.

Można tutaj wybierać spośród płytek:

  • ceramicznych, równomiernie rozprowadzających ciepło, dzięki czemu skrócony jest czas prostowania i blokujących wilgoć we wnętrzu włosa. Wśród ceramicznych można wyróżnić 2 kategorie prostownic: posiadające jedynie powłokę ceramiczną oraz w pełni ceramiczne płytki. Oba rodzaje chronią włosy przed zniszczeniem, ale trzeba pamiętać, że w płytkach z powłoką, może ona z czasem ulec starciu.
  • turmalinowych, emitujących naturalne jony ujemne, które powodują zamknięcie łusek włosów, a tym samym ich wygładzenie. Do tego bardzo dobrze rozprowadzają one ciepło, dzięki czemu prostownica szybko i równomiernie się nagrzewa.
  • mikrokrystalicznych, gładszych i nowocześniejszych od ceramicznych. Ich powłoka pokryta jest mikrokryształkami, pomiędzy którymi przedostaje się powietrze, co zapewnia idealne prostowanie włosów.
  • tytanowych, odpornych na wysokie temperatury. Płytki takie są również znacznie bardziej wytrzymałe na szkodzenia powstałe w wyniku upadku na podłogę (zwłaszcza pokrytą kafelkami), ale zachowują jednocześnie dużą gładkość.
  • lustrzanych, niezwykle gładkich (gładszych od ceramicznych) i bardzo dobrze wygłaszających włosy. Po jej użyciu włosy są również bardziej błyszczące.
  • porcelanowych
  • teflonowych
  • nefrytowych
  • jadeitowych
  • i innych.
Każdy rodzaj materiału ma swoje zalety, tutaj wybór jest dowolny, dopasowany indywidualnie. Ograniczeniem może być jednak cena, gdyż im bardziej nowoczesna i lepszej jakości płytka, tym naturalnie droższa.

2. Szerokość płytek

Innym, ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu, prócz rodzaju materiału, z jakiego wykonane są płytki również szerokość tych płytek. Zastanawiając się nad tym, jak szerokie płytki wybrać trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj i długość swoich włosów, ale też cel, w jakim ta prostownica będzie wykorzystywana. Paradoksalnie, urządzenie to może być używane nie tylko do prostowania włosów, ale również do tworzenia loków (niektórzy producenci zamieszczają w instrukcji obsługi informacje, w jaki sposób tego dokonać). Jeżeli więc prostownica ma służyć również jako lokówka do włosów, albo gdy ich przeznaczenie będzie do włosów krótkich i cienkich, najlepsze będą płytki wąskie (do ok. 15 - 25mm), które bez większych problemów pozwolą na zakręcenie loków. Jeżeli natomiast jej głównym zadaniem będzie prostowanie włosów, a jej posiadaczką będzie osoba o długich i grubych włosach, można pozwolić sobie na nieco szersze płytki (ok. 25 - 35mm), które dzięki większej powierzchni szybciej i skuteczniej wygładzą włosy. Należy jednak pamiętać, że zbyt szerokie płytki (od ok. 35 - 40mm) utrudnią prostowanie włosów przy skórze głowy.

Czyli podsumowując:
  • płytki wąskie: dobre dla osób z krótkimi i cienkimi włosami pozwalają również na kręcenie loków
  • płytki szerokie: dobre dla osób z długimi i gęstymi włosami szybciej i skuteczniej prostują większe i dłuższe partie włosów zbyt szerokie utrudniają prostowanie włosów przy skórze głowy

3. Regulacja temperatury

Prostownica jednak to nie tylko same płytki prostujące włosy. Dlatego podczas jej wyboru warto również wziąć pod uwagę inne elementy. Element również dość istotny, choć zdania tutaj są podzielone i niektórzy specjaliści twierdzą, że generalnie niepotrzebny, ważne jedynie, by prostownica osiągała temperaturę 200 st. C. Inni natomiast twierdzą, i ja się do nich przychylam, że dobrze jest, gdy prostownica ową regulację temperatury posiada. Powód jest dość prosty - jeżeli włosy są delikatne, najlepsza będzie jak najniższa temperatura prostowania, aby nie dopuścić do ich zniszczenia (spalenia). Regulacja temperatury pozwala zoptymalizować urządzenie do danego rodzaju włosów. Oczywiście, najbardziej optymalnym ustawieniem temperatury jest 200 st. C, która pozwala na szybkie prostowanie włosów, a przez krótszy ich kontakt z gorącymi płytkami mniej się też niszczą. Dlatego wybierając prostownicę warto zwrócić uwagę na to, żeby miała regulację temperatury, ale jednocześnie, żeby maksymalna do ustawienia temperatura wynosiła min. 200 st. C.

4. Moc

Powszechnie uważa się, że im wyższa moc, tym lepiej, ponieważ prostownica szybciej się rozgrzeje. Obecnie jednak nie jest to już stwierdzenie do końca prawdziwe. Ma ono zastosowanie w prostownicach prostych, bez technologicznych nowości. Wówczas rzeczywiście najlepiej będzie, jeżeli zakupione urządzenie będzie miało moc powyżej 100W. Jeżeli natomiast wybrana zostanie prostownica w tzw. „wyższej półki”, to moc nie jest już tak istotna, jak to, co posiada w środku. Często urządzenia wysokiej klasy posiadają niską moc, ale bardzo szybko się nagrzewają. Jak wspominałam, dzieje się tak za sprawą technologicznych udoskonaleń, których brak w prostownicach tańszych czy starszych.

5. Jonizacja

Jonizacja to bardzo przydatna funkcja dla wszystkich użytkowniczek prostownic. Nie zmienia ona, co prawda faktu, że prostowanie generalnie nie ma najlepszego wpływu na włosy, ale pozwala ten efekt zredukować. Podczas prostowania włosów urządzeniem z jonizacją, wytwarzane są jony ujemne, a woda jest zatrzymywana wewnątrz łuski włosa. Dzięki temu również zapobiega popularnemu zjawisku elektryzowania się, zwłaszcza w okresie grzewczym.

6. Kabel obrotowy

To by było na tyle z kluczowych elementów, jakie powinno się wziąć pod uwagę planując zakup prostownicy. Warto jednak zadbać o to, by urządzenie posiadało również mniejsze udogodnienia usprawniające jego używanie. Do takich właśnie, mniej istotnych części zaliczyć można po pierwsze doprowadzenie kabla za pomocą przegubu obrotowego. Oczywiście brak takiego rodzaju doprowadzenia kabla nie wpłynie w żaden sposób na funkcjonowanie prostownicy, ale czasem się przydaje (np. w sytuacji, gdy prostujemy włosy w ruchu”.

7. Cyfrowy wyświetlacz LCD

Producenci coraz częściej zaczynają wyposażać swoje prostownice w taki wyświetlacz. Jest bardzo praktyczny, gdy urządzenie posiada elektroniczną regulację mocy – można wówczas dokładnie ustawić pożądaną temperaturę płytek, która będzie najbardziej odpowiednia do danego rodzaju włosów. Dodatkowo, w niektórych modelach prostownic wyświetlacz pokazuje również inne parametry, jak np. włączoną jonizację czy czas pozostały np. do automatycznego wyłączenia. To jednak zależy już od klasy i posiadanych przez daną prostownicę funkcji.

8. Wyłącznik bezpieczeństwa

Jedną z dodatkowych funkcji (ale podkreślam – dodatkowych, a nie niezbędnych) może być wyłącznik, który automatycznie wyłącza urządzenie po określonym czasie, podczas którego nie jest ono używane. Choć generalnie taka funkcja będzie przydatna jedynie dla osób, którym zdarza się zapominać o wyłączaniu prostownicy z prądu po użyciu, co z kolei nie jest zbyt częstą przypadłością :) Jeżeli więc zawsze pamiętamy o wyciągnięciu wtyczki z kontaktu, nie ma sensu specjalnie szukać prostownicy wyposażonej w taki wyłącznik.

Tak przedstawia się sprawa z najpopularniejszymi modelami prostownic oraz ich funkcjonalnościami i możliwościami do wyboru. Nie twierdzę, że to już wszystkie czynniki, z którymi warto zapoznać się przed decyzją o zakupie zakupu prostownicy, ale z pewnością należą do najważniejszych i najczęściej branych pod uwagę. Technika w tym wypadku dosłownie mknie do przodu, na rynku pojawiają się coraz bardziej nowoczesne prostownice z coraz większą ilością funkcji bardziej lub mniej przydatnych i usprawniających użytkowanie. Jeżeli więc komuś bardzo zależy na jak najbardziej funkcjonalnym urządzeniu, sugeruję, prócz zapoznania się z niniejszym poradnikiem, zaczerpnąć informacji o nowinkach technologicznych dotyczących prostownic do włosów.

Jeżeli natomiast chodzi o markę, nie uważam, żeby był to element niezwykle istotny. Inną sprawą jest fakt, że wybierając prostownicę o płytkach nowoczesnej technologii, z regulacją temperatury i być może jeszcze innymi, dodatkowymi funkcjami, sami zawężamy pole poszukiwań do firm wyspecjalizowanych w produktach do stylizacji włosów. Przyczyna jest prosta - producent szeroko pojętego sprzętu AGD, posiadający w ofercie również prostownice, może nie posiadać produktu, spełniającego wysokie wymagania stawiane przez wymagającego klienta. Proponuję więc najpierw skupić się na tym, co będzie wymagane od kupowanej prostownicy, jakie powinna posiadać funkcje, itp., wyszukać prostownice o pożądanych parametrach i dopiero wtedy, gdy znane będą modele spełniające postawione oczekiwania dobrym pomysłem będzie skupienie się na wyborze firmy. Polecam tutaj również odwiedzenie serwisów, w których można przeczytać opinie użytkowników o sprzętach, choć radzę również podejść do nich z lekkim dystansem i wyciągnąć wspólny mianownik ze wszystkich, pozytywnych i negatywnych recenzji.

Jak więc widać, wybór prostownicy może być naprawdę trudny zwłaszcza, jeżeli pod uwagę brana jest nie tylko cena, lecz również funkcjonalność oraz jakość. Jeżeli jednak wezmą Państwo pod uwagę przedstawione tutaj wskazówki, proces zakupu powinien pójść bardziej gładko, a urządzenie, jakie Państwo zakupią powinno spełnić Państwa oczekiwania.
Wszystkie poradniki